Krašto apsaugos ministerija pradėjo darbus postkvantinės kriptografijos srityje

Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerija (KAM) imasi priemonių, kad būtų sprendžiami su kvantinėmis technologijomis susiję iššūkiai ateities saugumui. Suprasdama kvantinių kompiuterių keliamą grėsmę dabartinei saugumo infrastruktūrai, ministerija pradėjo dirbti naujoje kibernetinio saugumo srityje – postkvantinėje kriptografijoje.

Kvantinių kompiuterių atsiradimas žada skaičiavimo galios pažangą, tačiau taip pat kelia pavojų saugumui. Prognozuojama, kad netolimoje ateityje kvantiniai kompiuteriai gebės „nulaužti“ šiuo metu plačiai naudojamus asimetrinės kriptografijos algoritmus, tokius kaip RSA (Rivest–Shamir–Adleman), DSA (Digital Signature Algorithm) ir ECC (Elliptic-curve cryptography). Priešiškai nusiteikusios valstybės jau dabar naudoja strategiją, vadinamą „Harvest now, decrypt later“, pagal kurią užšifruoti duomenys renkami šiandien ir saugomi iki tol, kol kvantinių kompiuterių pajėgumai leis juos iššifruoti.

Viena iš išeičių siekiant apsaugoti duomenis nuo šių pavojų yra postkvantinės kriptografijos sritis, siūlanti metodus, atsparius kvantinių kompiuterių atakoms. Reaguodama į tai, KAM prisijungė prie šiemet Europos Komisijos įsteigtos Postkvantinės kriptografijos ekspertų darbo grupės. Pagrindinis šios grupės tikslas – parengti išsamų veiksmų planą, kuriuo vadovaujantis visos ES valstybės narės koordinuotai pereitų prie postkvantinės kriptografijos naudojimo.

Pasaulyje jau dabar dedamos pastangos siekiant pritaikyti kvantines technologijos gynybos sektoriuje. Šiuo metu kuriami kvantiniai jutikliai, kurie galėtų fiksuoti gravitacinių ir magnetinių laukų pokyčius ir tapti alternatyva tradicinėms palydovinės navigacijos sistemoms, tokioms kaip GPS ir Galileo. Tuo tarpu kvantinės komunikacijos sistemos suteiks galimybę saugiai šifruoti ir perduoti informaciją.

Plačiau skaitykite KAM svetainėje. Daugiau informacijos apie postkvantinę kriptografiją rasite čia.

Dalintis: